Dnes je čtvrtek 25. dubna 2024
a svátek slaví Marek, zítra slaví svátek Oto.

Žákovský tábor na Americe

Letošní dětský sokolský tábor na Americe se nesl v pohádkovém duchu s celotáborovou hrou nazvanou Tajemný hrad. Chlapci od 7 do 15 let procházeli komnatami hradu, kde osvobozovali zakleté pohádky, aby pak ve věži nalezli uvězněnou princeznu s pokladem.

Tomu ale předcházelo desetidenní putování za dobrodružstvím. V etapě Dlouhý, Široký a Bystrozraký si vyzkoušeli chůzi v nadoblačných výšinách; stezku slepých, kterou je provázel jediný Bystrozraký spolubojovník, a zjistili, jaké je to přibrat o 50 kilo za pět minut. V etapě Tři zlaté vlasy Děda Vševěda museli kluci nejprve přelstít krále důmyslnou hádankou, za kterou si vysloužili tři zlaté vlasy. Ty pak museli uchránit před dravými loupežníky a pronést je lesem na určené místo. V další etapě Bajaja samozřejmě nechyběl boj s devítihlavou saní. Mladí princové se i tohoto úkolu zhostili s odvahou, a proto se mohli vrhnout do dalšího boje. V pohádce Sněhurka a sedm trpaslíků se samozřejmě dokonale zhostili trpasličí role a nejprve vyrazili na cestu pro zlato. Když se vrátili, našli polomrtvou princeznu Sněhurku, kterou mohl vysvobodit jedině polibek z čisté lásky. Jenže pohádka byla zakletá a princ byl tudíž příliš stydlivý, než aby se k polibku odvážil. Trpaslíci ho tedy museli chytit. Přestože jich bylo jedenáct, dohnat nejrychlejšího běžce tábora nebylo vůbec snadné. Nakonec ho ale donutili princeznu políbit a pohádka byla osvobozená. Spíše dívčí úkol (feministky prominou) kluci plnili v etapě Císařovy nové šaty. Dostali do ruky jehlu a nit, vybrali si látky podle vkusu, navrhli střihy na speciální modely a vrhli se do šití. Využili všech módních stylů a troje nové šaty pro vybíravého císaře byly na světě. Koupil je všechny a krejčíky štědře odměnil. Pohádka Hrnečku vař byla docela popletená. Hrneček zapomněl vařit, takže mu to děti musely připomenout a uvařit kaši místo něj. Za peníze utržené v předchozí etapě nakoupily týmy nejrůznější ingredience, počínaje mlékem a kaší až po lesní jahody nebo kakao. Rozdělat oheň ještě nebylo to nejhorší, ale utkat se v zápase s instantní kaší stálo malé táborníky hodně sil. V etapě Perníková chaloupka se družstva vydala do lesa hledat chaloupku ověšenou perníčky. Protože se kvůli nepřízni počasí etapa odehrávala ve dne, nápovědou jim místo světélka byl pravidelný zvuk píšťalky. Všechna družstva dostala za odměnu malou chaloupku z perníku. Poslední bojový úkol čekal chlapce v etapě Lotrando. Zatímco nebyli v táboře, do tepee, kde bydleli, vtrhla loupežnická banda a každému něco odnesla. Aby dostali své věci zpátky, museli kluci najít loupežnické doupě a oloupit loupežníky.

Protože tábor není jenom etapová hra, prvních deset červencových dní bylo naplněno také sportovními soutěžemi, turistikou pěší i cyklistickou, samozřejmě táborovými dovednostmi a zpíváním u táboráku, bez něhož by se žádný tábor neobešel. Kluci přijeli prvního července do tábora jako obyčejná pážata, ale postupným plněním Řádů rytířských dovedností si mnozí vysloužili rytířský titul, a tedy i závěrečné pasování. Příští rok se tu sejdou už jako rytíři, aby se vydali za novým dobrodružstvím.