Dnes je sobota 27. dubna 2024
a svátek slaví Jaroslav, zítra slaví svátek Vlastislav.

2006020501
2006020502
2006020503
2006020504
2006020505
2006020506

Vzpomínka na Karla Ježka

Zakladatel tábořiště Ježkov, bratr Karel Ježek, řídící učitel, obětavý sokolský činovník a cvičitel z Doubravice, se narodil 29. května 1902.

Bratr Ježek učil na dvoutřídní obecné škole v Doubravici a všechen svůj volný čas věnoval práci v Sokole. Byl svědomitým cvičitelem, pilným cvičencem a úspěšným sokolským závodníkem, o čemž svědčí celá řada diplomů. Pracoval v sokolském ochotnickém spolku, organizoval školní besídky i sokolské akademie. Byl župním vedoucím pobytu v přírodě a župním místonáčelníkem. Z jeho podnětu vzniklo nedaleko Doubravice sokolské tábořiště, které dnes nese jeho jméno.

Za druhé světové války byl Karel Ježek zapojen do sokolské odbojové organizace Jindra, do skupiny S21B. V červnu 1942 měl za úkol připravit úkryt pro parašutistu J. Potůčka, zapojeného do atentátu na R. Heydricha. Parašutista se ukrýval i s vysílačkou Libuše v Ležácích a poté v Bohdašíně na Červenokostelecku, odkud se měl přesunout na tábořiště Ježkov. Bohužel došlo k vyzrazení celé akce a členové odbojové skupiny byli pozatýkáni. Karla Ježka zatklo gestapo 2. července přímo ve škole. Stanný soud vynesl pro zatčené ještě 2. 7. trest smrti. Rozsudek byl vykonán 9. července 1942 v Pardubicích na Zámečku.

Karel Ježek přinesl své vlasti oběť nejvyšší. Uctěme jeho památku tichou vzpomínkou.

Čest jeho památce!

Poznámka: Cenné dokumenty, které nabízíme k nahlédnutí nám poskytla dcera Karla Ježka, paní Jiřina Jarošová.

Na fotografii je K. Ježek čtvrtý zleva.