Dnes je čtvrtek 25. dubna 2024
a svátek slaví Marek, zítra slaví svátek Oto.

Sokolské ohlédnutí za rokem 2006

Je za námi rok 2006, rok XIV. všesokolského sletu, rok bohatý na úspěchy královédvorských sokolských závodníků.

Naši závodníci, závodní družstva i kolektivy, které soutěží v různých sportovních odvětvích, šíří dobré jméno naší jednoty a samozřejmě také našeho města.

Tradičně dobré postavení máme v župě Podkrkonošské. Na všech župních přeborech, kterých se zúčastňujeme máme převahu nejen početní. Nejvíce závodníků (54) nás reprezentovalo v Jaroměři na župním přeboru v atletice. Výborných výsledků dosáhli naši také na přeborech České obce sokolské. Dorostenec L. Malý získal dva tituly přeborníka ČOS v běhu na lyžích, A. Šturmová je přebornicí ČOS v přespolním běhu, A. Šedivá D. Hysková a S. Balharová jsou přebornicemi ČOS v sokolské všestrannosti, A. Šedivá navíc také v atletice, družstvo starších žákyň se stalo přeborníkem ČOS v Team - Gymu, družstvo mladších žákyň přeborníkem ČOS v atletickém čtyřboji a družstvo nejmladšího žactva přeborníkem ČOS v sokolské všestrannosti. Další závodníci získali na přeborech ČOS stříbrné a bronzové medaile – K. Malá, K. Holubová, A. Hysková všechny sokolská všestrannost), M. Janíček (přespolní běh), P. Rychterová (skoky na trampolíně).
Družstva mladších a starších žákyň vybojovala na MČR v Team – Gymu 5. místa, P. Rychterová získala na MČR ve skocích na trampolíně rovněž 5. místo. Družstvo žákyň vybojovalo na mezinárodním žákovském turnaji Prague Games ve florbalu výborné 3. místo.

Dařilo se také sokolským atletkám, které soutěžily v krajském přeboru. Nejmladší žákyně skočily na skvělém 2. místě, mladší žákyně skončily na solidním 4. a starší žákyně na výborném 3. místě. Čtyři žákyně se účastnily Evropských atletických her mládeže, kde podaly velmi pěkné výkony. M. Hanzlíčková přivezla bronzovou medaili za hod kriketovým míčkem a 4. místo v běhu na 800 m.

Samostatnou kapitolou je taneční skupina Angeles dance group, která pracuje částečně také pod hlavičkou Sokola. Tanečníci bodovali ve všech věkových kategoriích. Na MČR dosáhli tanečníci dětské kategorie se skladbou Domino na pěkné 6. místo, junioři vybojovali se skladbou Gorgony bronz a v hlavní kategorii skončili se skladbou Splynutí na 4. místě. Junioři vybojovali s Gorgonami na ME 4. místo a na MS se jim podařilo získat bronz, stejně jako 48-člennému týmu v Produkci.

Naše mládež a dorost se zúčastnili také dvou sokolských výtvarných a jedné literární soutěže. V těchto soutěžích jsme měli sedm zástupců na medailových pozicích.

Sokolský program nezapomíná ani na cvičence oddílů všestrannosti.

Tyto oddíly navštěvují děti ode dvou let až po seniory. Náplň cvičebních hodin je zde upravena podle věku a zájmu cvičenců. Senioři vítají zdravotní tělocvik, prvky jógy, ale také míčové hry, menší děti tanečky, soutěže a hry, starší děti cvičení s různým náčiním, nářadí a hry. Takřka ve všech oddílech zařazujeme cvičení na nářadí. 85 cvičenců z těchto oddílů nacvičilo sedm skladeb pro XIV. všesokolský slet. Cvičenci vystoupili na sedmi regionálních sletových vystoupeních a 75 cvičenců se zúčastnilo všesokolského sletu v Praze.

Kromě těchto aktivit připravili sokolové jeden zimní (9 účastníků) a jeden letní tábor (65 účastníků), čtyři děti se zúčastnily za sportovní výsledky mezinárodního sokolského tábora v Rakousku, dále tři sportovní soustředění, dětské šibřinky (160 účastníků), zimní tábornické setkání (50 účastníků), Mikulášské hodiny (75 dětí) a Vánoční karneval (50 dětí). Naše jednota uspořádala celou řadu závodů, přeborů a turnajů.

Naši cvičitelé, činovníci i někteří členové odpracovali během roku nesčetné množství hodin. Ať již při vedení běžných cvičebních hodin, při doprovázení dětí na nejrůznější závody a další akce, při organizaci akcí nebo při brigádách na našich dvou tábořištích. Odvedená práce přitom není vůbec honorována. Všichni, kteří se na chodu naší sokolské jednoty podílejí pracují totiž bez nároku na odměnu. Za to jim patří obrovský dík a uznání. V dnešní tržní době není obvyklé, že by někdo dělal něco zadarmo.

Naše poděkování patří také několika našim sponzorům a také městu Dvoru Králové n. L. za podporu výkonnostních sportovců, ale i cvičenců z oddílů všestrannosti královédvorské sokolské jednoty.