Dnes je pondělí 29. dubna 2024
a svátek slaví Robert, zítra slaví svátek Blahoslav.

Foto - ./pict/2007/01/

Rozloučení s Otto Rauchem

Na sklonku roku jsme obdrželi smutnou zprávu, že nás opustil náš dlouholetý spolupracovník a věrný sokol bratr Otto Rauch.

O. Rauch se narodil v roce 1920 v sokolské rodině. Do Sokola chodil od dětství on i jeho bratři Jindřich a Luboš. První zmínka o závodníku O. Rauchovi je v sokolské kronice již v roce 1934. Závodil jako žák i dorostenec v obecných závodech, atletice i lyžování. V roce 1938 absolvoval školu prostého tělocviku ČOS v Praze. V 19 letech se stal členem cvičitelského sboru mužů.

Společně s ostatními sokoly prožíval krásný X. všesokolský slet v roce 1938, kdy mohli svobodně vyjádřit své odhodlání bránit svou vlast proti všem. Prožíval oslabení činnosti po nástupu Protektorátu a také zrušení Sokola v roce 1941.

Po osvobození naší vlasti a obnovení Sokola ve Dvoře Králové byl zvolen náčelníkem královédvorské jednoty. Pracoval jako cvičitel mužů, jako vedoucí na sokolských táborech, jako vedoucí ledařského odboru, vedoucí lyžařství a dál také závodil. Vyučoval ve škole pro přípravu nových cvičitelů.

V roce 1947 absolvoval týdenní školu ČOS pro lyžařské cvičitele v Krkonoších. Složil lyžařskou zkoušku cvičitelskou. Byl župním vedoucím pobytu v přírodě – tuto funkci převzal po popraveném Karlu Ježkovi. Vedl sokolské tábory na Zlatém potoce.
V roce 1948 vedl na sletu 38 dvorských dorostenců při ukázce sokolského táboření.

Po násilném sjednocení tělovýchovy pracoval jako náčelník ZTV. V roce 1969 byl zvolen náčelníkem obnoveného Sokola. Po opětovné likvidaci Sokola v roce 1972 pracoval nadále jako náčelník a vedoucí mužů až do roku 1980. Po dovršení šedesátky svou funkci předal a pracoval jako správce nářadí.

V roce 1990 spolu s ostatními sokoly vytvořil přípravný výbor, který posléze převedl celý odbor ZRTV zpět po křídla Sokola. I přes pokročilý věk pracoval jako matrikář Sokola, účastnil se brigád na tábořištích na Americe a na Ježkově, účastnil se akcí, které Sokol pořádal.

V 90. letech byla jeho sokolská práce oceněna výborem župy Podkrkonošské. V roce 2000 obdržel u příležitosti dovršení osmdesátky poděkování a pamětní list od královédvorské jednoty.

Do konce svého života se zajímal o činnost jednoty a těšil se z jejích úspěchů.
S bratrem Otto Rauchem jsme se rozloučili 6. 1. ve smuteční síni. Budeme vděčně vzpomínat na výborného cvičitele, činovníka a kamaráda.

Čest jeho památce!!!