Dnes je sobota 27. dubna 2024
a svátek slaví Jaroslav, zítra slaví svátek Vlastislav.

Historický úspěch královédvorské gymnastiky

V sobotu 26. dubna se konalo v Ostravě mistrovství České republiky v Team – Gym. Družstvo gymnastek Sokola Dvůr Králové n. L. si vybojovalo nominaci na základě výsledků na přeboru ČOS v Praze.

Čekala nás dlouhá cesta do Ostravy. Zpoždění jsme nabrali ještě před odjezdem čekáním na LOKO Trutnov. Místo v 11.45 jsme nakonec vyjeli až ve 12.15. Další zastávka nás čekala v Jaroměři, kde jsme kromě plánované ho nalodění Martiny V. čekali na zpozdilou ovečku Sabinku, kterou přivezla maminka až z Trutnova. Pak už cesta ubíhala a nikdo nezdržoval.

Do Ostravy nás dovedly GPS a Sváťa kolem 17 hodiny. Hned jsme nastoupili na trénink. Organizace byla malinko nesvá, a tak se večerní trénink protáhl až do desíti hodin.

Pak jsme se vypravili hledat hotel Hlubina, což jsme nakonec spojenými silami našimi i GPSčinými zvládli a už v 23 hodin se dostaly děti do postelí. Spánek nebyl nikterak dlouhý, už v 6 hodin jsme museli vstávat.

Mladší děvčata musela totiž nazítří nastoupit k závodu již ráno v 7 hodin. Nejprve proběhlo organizované rozcvičení a potom přišlo zahájení. K závodu nejmladších žákyň nastoupilo sedm družstev. Již při rozcvičení bylo jasné, že o vítězství bude sveden velký boj.

Závod se skládá ze tří částí – pódiové skladby, akrobatických řad na koberci a skoků z malé trampolínky. Závodnice předváděly výborné výkony a dokazovaly, že již v tomto věku jim salta, přemety a další náročné gymnastické prvky nejsou cizí. Pódiové skladby zaujaly svou nápaditostí a především přesným provedením.
Závod byl napínavý od začátku až do konce, protože záleželo na každém cviku a doslova na každém pohybu. Našim závodnicím se ne úplně vše zdařilo, a tak jsme s napětím očekávali výsledek závodu. Ten byl vyhlášen na slavnostním nástupu. Vyhlášení této kategorie se stalo velkým triumfem sokolských družstev, kdy všechny tři příčky obsadila družstva reprezentující Českou obec sokolskou.

K naší velké radosti vybojovalo naše družstvo Sokola Dvůr Králové n. L. stříbrné medaile. Jsou to vůbec první medaile z mistrovství České republiky v historii královédvorské gymnastiky. Za tímto úspěchem stojí především trenérky Ilona Žitnáková a Jana Šedivá a samozřejmě všech deset závodnic.

Po závodu jsme se mohli věnovat sledování zápolení starších kategorií. Nejvíce nás samozřejmě zaujala kategorie senior, kde byly sváděny tuhé boje o účast na mistrovství Evropy. K vidění byly nádherné výkony, závod se nám opravdu líbil.
Cesta zpět proběhla bez větších problémů, a tak jsme přistáli kolem 22. hodiny u sokolovny.

Účast na mistrovství České republiky je velkým zážitkem pro malé i velké závodníky. Na začátku závodu i při vyhlášení zní státní hymna a závodnice mají pocit, že se účastní něčeho výjimečného. Blahopřejeme gymnastkám k dosaženým výsledkům a přejeme mnoho úspěchů do dalšího závodění. Královédvorské sokolky nyní čeká přebor ČOS v sokolské všestrannosti a účast na Eurogymu ve Francii.